Haber

Portekiz’de orman yangınları yayıldı

– Portekiz’de orman yangınları yayılıyor

Odemira’daki alevler hatasız turistik bölgeye ilerliyor

LİZBON – Portekiz’in Odemira kasabası yakınlarındaki bir orman yangını, Algarve’nin turistik bölgesine doğru ilerliyor. Yangın sonucunda yaklaşık 6.700 hektar arazi küle döndü, toplam 19 köy, 4 konaklama yeri ve bir kamp alanı boşaltıldı, 9 itfaiyeci yaralandı.

Güneybatı Avrupa’daki Portekiz, yılın üçüncü sıcak hava dalgasında orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Başkent Lizbon’un güneyinde ve Portekiz’in batı kıyısında yer alan Odemira kasabası yakınlarında Cumartesi günü çıkan orman yangını, şiddetli rüzgarların etkisiyle güneye, anakara olan Algarve’nin iç kesimlerine doğru ilerledi. ülkenin turizm bölgesi. Şimdiye kadar yaklaşık 6 bin 700 hektar arazi kül olurken, toplam 19 köy, 4 konaklama yeri ve bir kamp alanı boşaltıldı. 1.400’den fazla kişi tahliye edildi. Yaklaşık 800 çalışanın katıldığı söndürme çalışmalarında dokuz itfaiye eri yaralandı. Odemira Belediye Başkanı Helder Guerreiro, durumun “kritik, zor ve karmaşık” olduğunu söyledi.

A1 otoyolunun Lizbon ve Porto’nun ortasındaki bölümleri ile bazı yollar da ülkenin diğer bölgelerinde çıkan yangınlar nedeniyle trafiğe kapatıldı. Söndürme çalışmaları için bölgeye 16 itfaiye uçağı sevk edildi.

Portekiz de dahil olmak üzere İber Yarımadası’nın birçok yerinde sıcaklıkların bu hafta 40 santigrat dereceyi geçmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu