Ekonomi

Karayollarında yeni dönem! Tüm gişeler bu sisteme geçiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bakanlığa bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen karayolları üzerindeki 106 gişeden 20’sinin Serbest Geçiş Sistemine dönüştürüldüğünü, geri kalanlarda ise ‘Serbest Geçiş Sistemi’nin devreye alınacağını belirtti. 86 puan, vatandaşların hızlı ve güvenli geçişini sağlıyor.

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “Gişe geçiş zorunluluğu ve hız azaltımı nedeniyle gişeler önünde oluşan trafik akış düzensizliğini ortadan kaldırmak amacıyla, İstanbul’da 12.00’den itibaren ücret tahsilatına olanak sağlayan Serbest Geçiş Sistemini devreye aldık. “Kesintisiz trafik akışını sağlamak için gişesiz otoyollar. Yol kesimlerindeki gişe adacıkları ve kanopileri kaldırarak vatandaşlarımızın hızlı ve güvenli geçişini sağlayacağız. Daha sonra Türkiye’deki tüm gişelerde SGS’yi uygulayacağız.” dedi.

TÜRKİYE’DE 86 Gişe Daha ‘ÜCRETSİZ GEÇİŞ SİSTEMİ’ne dönüştürülecek

Gişe şeritlerini seçme zorunluluğu ve hız azaltımı nedeniyle gişe önünde oluşan trafik akış düzensizliğini ortadan kaldırmak için bu sisteme geçtiklerini belirten Uraloğlu, “Trafik akışının kesintisiz olarak devam edebilmesi için, ‘ Gişesiz otoyollarda ücret tahsilatını sağlayan Serbest Geçiş Sistemi, Türkiye genelinde toplam 106 gişede hayata geçirildi.” 20’sinde hayata geçirdik, 86 noktada daha kaldırarak dönüştüreceğiz. Amacımız vatandaşlarımızın yaşadığı trafik sorununu en aza indirmek. Bu noktada bakanlık olarak yapmamız gereken her türlü adımı atacağız” dedi.

İSTANBUL’DA TRAFİĞİ HIZLANDIRACAK ‘ÜCRETSİZ GEÇİŞ SİSTEMİ’ni DEVREYE ALDIK

Uraloğlu, ”İstanbul’un en büyük sorunlarından birinin trafik olduğunu, gözbebeğimiz olduğunu söyledik ve bu noktada ne gerekiyorsa yapmak için kolları sıvadık. Gişelerdeki ödeme noktalarındaki trafik sorununu takip ettik ve arkadaşlarımızla birlikte bu noktada neler yapabiliriz diye çalıştık ve Serbest Geçiş Sistemini devreye almaya karar verdik” dedi.

Uraloğlu, saha düzenleme çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Eskiden trafik hızını azaltmak amacıyla gişelerden geçerken, artık bu uygulamayı serbest geçişe dönüştürerek bu bölgedeki trafik sıkışıklığının önüne geçiyoruz. Genelinde 20 noktada Serbest Geçiş Sistemi dönüşüm çalışmaları tamamlandı. Türkiye’nin 6’sı İstanbul’da olmak üzere, önümüzdeki günlerde de İstanbul’un 5 farklı gişe alanında daha hayata geçirmeyi planlıyoruz ve ihale hazırlıklarını sürdürüyoruz, bu sayede trafik akışını hızlandırmayı hedefliyoruz.”

Uraloğlu, “Serbest Geçiş Sistemi”ne dönüştürdüğümüz noktalar: Mahmutbey, Çamlıca, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Kurtköy ve Şekerpınar’da gişelerimiz vardı. Yakın zamanda ‘Serbest Geçiş Sistemi’ne dönüştüreceğimiz noktalar Gebze, Samandıra, Ispartakule, Avcılar ve Hadımköy olacak.”dedi.

karabaglarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu