Haber

Tunus Cumhurbaşkanı, düzensiz göçün ilgili ülkelerle ele alınması gerektiğini belirtti

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, sistematik olmayan göçün her zaman ilgili ülkelerle birlikte ele alınması gerektiğini belirtti.

Tunus Cumhurbaşkanlığı, Said’in ülkeye resmi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’yi kabul etmesi sonrasında yazılı bir açıklama yaptı.

“Göçmenleri meta olarak gören örgütleri ortadan kaldırmak için çalışmalıyız.” Said, “Bunun çözümü güvenlik olamaz. Güvenlik üzerinden her türlü suçla mücadele edilir. Ancak güvenlik sefaleti, yoksulluğu, yoksunluğu ortadan kaldırmaz.” sözlerini kullandı.

Her geçen gün daha da zorlaşan sistematik olmayan göçün her zaman birlikte ele alınması gerektiğine işaret eden Said, “Akdeniz’in güney ve kuzeyindeki tüm ilgili ülkeleri kapsayan bir zirve çerçevesinde ortak çözüm bulmaya” davet etti. , hem de Sahra’nın güneyinde (Sahra Altı Afrika).

Tunus’un düzensiz göç konusunda “artık sadece bir geçiş noktası olmadığını” vurgulayan Said, birçok göçmenin Tunus’u “yerleşim yeri” olarak gördüğüne dikkat çekti.

Her yıl binlerce Afrikalı sistematik olmayan göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geliyor.

Uzun yıllar Tunus’ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken, bir kısmı da denizde hayatını kaybediyor.

muratpasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu