Sağlık

Sıcağa karşı en etkili kalkan su, süt ve ayrandır.

Artan hava sıcaklıkları herkesi olduğu gibi çocukları da olumsuz etkiliyor. Arkadaşlarıyla oyun oynayan çocukların vücutlarından attıkları sıvı miktarını terleyerek yerine koymaları sağlıkları için çok değerlidir. Beslenme uzmanları çocukların su, süt ve ayran tüketiminin hem sağlıklı beslenme hem de fiziksel gelişim için gerekli olduğuna dikkat çekiyor.

Tatil döneminde çocukların hareketlilik süresi ve yoğunluğu artar. Yaz aylarında artan sıcak hava ve nem oranı da çocukların sıvı ihtiyacını artırır. Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri işletmelerinden Teksüt, çocukları ve ailelerini sıcak havalarda sağlıklı ve serinletici içecekler konusunda dikkatli olmaya çağırdı. Teksüt Satış ve Pazarlama Direktörü  Murat KeleşSüt içme alışkanlığının her yaş grubunda devam etmesi gerektiğini belirterek, bu alışkanlıkların çocukluk döneminde kazanıldığının unutulmaması gerektiğini paylaştı.

Vücuttaki sıvı kaybına dikkat

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda terle kaybedilen sıvının yerine su, süt ve ayran konulmasının sağlık açısından değerli olduğunu vurgulayan Murat Keleş, “Çocukların her gün yeterli ve sağlıklı içeceklerle beslenmesi fiziksel gelişimlerini de olumlu etkiliyor. Yaz aylarında terleme vücudumuzdan su ve elektrolit kaybına neden olur. Ayran, içerdiği mineraller ve su sayesinde kaybedilen sorunları telafi etmede ve dengelemede en değerli içecekler arasında yer alıyor. Sıcak havalarda tüketilen süt ve ayran, serinletici özelliği ile vücut ısısının dengelenmesinde ve ısının atılmasında etkilidir. Ayran, içerdiği probiyotikler sayesinde hem bağırsak florasını hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayran , Terlemenin neden olduğu kayıplar sonrasında gelişen yorgunluğun giderilmesinde ve kas gevşetici özelliğinden dolayı sınır sisteminin gevşemesinde destekleyicidir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberpiraziz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu