Haber

Öğrenciler Zeren Ertaş için eylem yaptı: Ölmek değil sığınmak istiyoruz

Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün çökmesi sonucu hayatını kaybeden öğrenci tüm Türkiye’de protesto edildi. Aydın’da arkadaşlarının Zeren Ertaş’ı anmak için karanfil bırakmasına bile izin verilmemesi ve ters kelepçeyle gözaltına alınmasının ardından öğrenciler, İstanbul, İzmir, Ankara, Eskisehir ve Dersim başta olmak üzere birçok ilde sağlıklı ve insana yakışır yaşam hakkı için eylem yaptı. Konut.

İstanbul Cevizlibağ – Güngören Gülbahar Hatun Kız Öğrenci Yurdu, İzmir Ege KYK, Bayraklı KYK, Diyarbakır Halid Bin Velid KYK Kız Öğrenci Yurdu, Tunceli KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrenciler, yurtların yanı sıra meydanlarda ve yurt önünde protesto eylemi gerçekleştirdi. Eskisehir ve Ankara’da. Boğaziçi ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri de Zeren Ertaş’ın ölümünü protesto etti.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Zeren Ertaş’ın ölümünü protesto etti. (Fotoğraf: Evrensel)

‘YAŞAMAK İSTİYORUZ, YETER YETER’

Üniversite öğrencileri Eskişehir’de Bağlar Caddesi’nde yürüdü. Harekete katılan üniversite öğrencileri adına konuşan Simay Ada Kart, Aydın’da yaşanan felaketin yanı sıra; Geçen hafta Eskişehir’de 2 öğrencinin yaşamına son verdiğini, 2 gün önce de Çanakkale’de bir öğrencinin intihar ettiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: “Öğrenciler insani şartlarda eğitim görmek istiyor, dün gece uyumayan milyonlarca genç yaşamak istiyor. yaşa. Yeter artık.” Öğrencileri çaresiz bırakan, yoksulluğa mahkûm eden bu sistemden alabileceğimiz bir gelecek var.

Burada öğrenciler öldü! Katil KYK! Bir arkadaşımızın daha ölmesine tahammül edemeyiz. Bulunduğumuz her alanda onların karşısında duracağız. “Uykumuzu bozanların kabusu olacağız.”

‘İHMAL DEĞİL, CİNAYET’

Munzur Üniversitesi öğrencileri de akşam saatlerinde Tunceli KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda oturma eylemi düzenledi. Atatürk Mahallesi KYK Kız Öğrenci Yurdu A ve B Blok önünde toplanan öğrenciler, ihmallere tepki göstererek, öğrencilerin koşullarının iyileştirilmesini istedi. Eylemde “İhmal değil cinayet” ve “Katil KYK” sloganları atıldı. (HABER MERKEZİ/Eskişehir: Şenay Yıldırım Bilik-Dersim: Duygu Kıt)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu