Haber

İstanbul’da sahte mahkeme kararıyla haber linklerini kaldıran ağa operasyon

İstanbul merkezli 6 ilde yürütülen operasyonda satın alınan ve aracılık edilen haber bağlantılarının kaldırılması için uydurma mahkeme kararı oluşturdukları belirlenen 7 zanlı gözaltına alındı.

İstanbul Mali Suçlar ve Çaba Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı haber bağlantılarının yayından kaldırılması için sulh ceza hakimlikleri adına geçersiz mahkeme kararları verildiğinin tebliği için çalışma başlattı.

Ekipler, yaptıkları çalışmada ulusal medya organlarına gönderilen erişim çılgınlığı taleplerinin optik cihazlarla hazırlanmış sahte belgeler olduğunu belirledi.

Ardından teknik ve fiziki takibe alan gruplar, farklı operatörler üzerinden basın kuruluşlarına avukatlar adına sahte e-postalar gönderen şebeke lideri Uğur Y. ve İlknur Ö’yü 2022’de düzenlediği operasyonla yakaladı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan Uğur Y. nöbetçi hakim tarafından tutuklanırken, İlknur Ö. adli kontrol hükümleri uygulandı ve serbest bırakıldı.

Ünlü isimlere ve suç örgütü liderlerine satılan sahte karar

Operasyon sonrası ele geçirilen dijital malzemeleri inceleyen uzman ekipler, Uğur Y’nin uydurma mahkeme kararlarını aralarında ünlü isimler ve kabahatler örgütü liderinin de bulunduğu 12 kişiye sattığını belirledi.

Bu isimlerin adreslerini belirleyen gruplar, İstanbul, Ankara, Ordu, Düzce, Sakarya ve Tekirdağ’da eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirdi.

Operasyonda yakalanan 7 zanlı, işlemleri için emniyete götürüldü.

Şüpheliler arasında uyuşturucu madde ticareti yaptığı iddiasıyla tutuklanan AOA’nın da olduğu öğrenildi.

focaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu