Haber

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Kimdir, Kaç Yaşında ve Nerelidir? Ali Yerlikaya’nın Eğitimi ve Kariyeri

28 Mayıs’ta yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. Ali Yerlikaya kabinenin yeni bakanlarından biri oldu. Süleyman Soylu’nun yerine İçişleri Bakanlığı’na Yerlikaya atandı. Daha önce birçok siyasi görevde bulunan Yerlikaya, son olarak İstanbul Valisi oldu. Peki Ali Yerlikaya kaç yaşında, hangi görevlerde yer aldı? İşte Ali Yerlikaya’yı merak edenler…

Ali Yerlikaya kimdir?

Ali Yerlikaya, 11 Ekim 1968’de Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladı.

Ali Yerlikaya’nın görevleri

Ali Yerlikaya üniversiteden mezun olduktan sonra 1990 yılında İçişleri Bakanlığı Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Kayseri Felahiye, Hatay Erzin, Konya Derebucak, Şanlıurfa Hilvan, Yozgat Sarıkaya Valiliği görevlerinde bulundu. İçişleri Bakanlığı Sağlık Bakanlığı İşçiler Genel Müdürlüğü’nde Hukuk Müşavirliği ve TÜHİS (Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Ali Yerlikaya, 2007 yılında Şırnak Valisi olarak atandı. 2010 yılında Ağrı Valisi olarak göreve başladı. 2012 yılında Tekirdağ valiliğine atanan Yerlikaya, 2015 yılında Gaziantep valiliğine getirildi.

2015-2018 yılları arasında Gaziantep Valisi olarak görev yaptı. 27 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Valisi olarak atandı.

2019 yerel seçimlerinde YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi nedeniyle 7 Mayıs 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başladı. Daha sonra 27 Haziran’da görevi devretti.

Ali Yerlikaya evli mi?

Ali Yerlikaya, Hatice Parıltı Yerlikaya ile evli ve 4 çocuk babasıdır.

ozvatan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu