Ekonomi

Arçelik CEO’sundan 2024 uyarısı

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, yüksek enerji fiyatları ve artan borçlanma maliyetlerinin tüketicileri olumsuz etkileyeceği için önümüzdeki yılın Avrupa beyaz eşya pazarı için “çok zor” geçeceği uyarısında bulundu.

Financial Times gazetesine konuşan Bulgurlu, Avrupa beyaz eşya pazarının 2024 yılında adet bazında yüzde 5 daralmasını beklediklerini söyledi. Bulgurlu, “işler kötüleşirse” daralmanın yüzde 10’a ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.

Bulgurlu, Financial Times’a verdiği röportajda, “Şu anda Avrupa’nın hemen hemen her yerinde ters rüzgarlar görüyorum. 2024’ün çok zor olmaya devam etmesi giderek muhtemel görünüyor.”

Bulgurlu, “Avrupa genelinde çok ama çok düşük bir büyüme öngörüyoruz” dedi. Özellikle Almanya’nın zayıf noktası olduğuna dikkat çeken Bulgurlu, Avrupa’nın ekonomik gücünün “gerçekten yavaşladığını” söyledi.

Avrupa’da satışlar üçüncü çeyrekte değişmedi

Financial Times’ın verilerine göre Arçelik’in Avrupa’daki geliri bu yılın üçüncü çeyreğinde 2022 yılının aynı dönemine göre çok fazla değişmeyerek 787 milyon euro oldu.

Bulgurlu, şirketin Doğu Avrupa gelirlerindeki artıştan ve fiyat artışları ile özel ürün portföyünün Batı Avrupa’daki keskin adet düşüşlerinin etkisini hafifletmesinden destek aldığını söyledi.

Bulgurlu, Avrupa’da fiyat artış döngüsünün “bittiğini” düşündüğünü belirtti. Ancak Bulgurlu, Arçelik operasyonlarının emtia fiyatlarına duyarlı olması nedeniyle “jeopolitik risklerin” önemli bir belirsizlik kaynağı olduğunu söyledi.

Yeni ekonomi yönetimi incelemesi

Bulgurlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi ekibinin Türkiye’nin 900 milyar dolarlık ekonomisini canlandırmada ve yıllardır alışılmışın dışında ekonomi politikalarından kaçan yabancı yatırımcıları çekmede başarılı olacağından “emin” olduğunu söyledi.

Arçelik, Eylül ayında 400 milyon dolar değerinde tahvil ihraç ederek, Ocak 2022’den bu yana uluslararası piyasalarda tahvil satan ilk finans dışı Türk şirketi oldu.

Bulgurlu, yeni ekonomik programın yürürlüğe girmesiyle birlikte Türk tüketici talebinin eninde sonunda durağanlaşmasını beklediğini söyledi. Bulgurlu, “Büyük bir yavaşlama olacak. Bunun sıkıntısını hepimiz çekeceğiz ama diğer taraftan çok daha sağlıklı bir ekonomi olarak çıkacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu